Match Factory Blog Uncategorized Kto odkrył rzekę Niger? Jak historia rzeki w Nigerii…

Kto odkrył rzekę Niger? Jak historia rzeki w Nigerii…

Kto odkrył rzekę Niger? Jak historia rzeki w Nigerii… post thumbnail image

Jak historia rzeki w Nigerii opowiada historię rdzennych plemion na całym świecie

Zdjęcie globusa przedstawiającego mapę Afryki
Zdjęcie autorstwa James Wiseman na Unsplash

Proszę pozwolić mi na chwilę przenieść się do Nigerii, gospodarczej i finansowej potęgi w sercu Afryki Zachodniej, tętniącej życiem, aktywnością i marzeniami. W tej części Afryki Zachodniej, trzecia co do długości rzeka w Afryce, Rzeka Niger wpada do Oceanu Atlantyckiego na wysokości Zatoka Gwinejska. Będąc długą rzeką, jest również panafrykańska; przecina Gwineę, Mali i Niger, na granicy z Benue, a następnie wpływa do Nigerii, gdzie spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Rzeka Niger uchodzi do Oceanu Atlantyckiego przez ogromną deltę zwaną deltą Nigru. To tutaj dorastałem.

Jak mogą sobie Państwo wyobrazić, rzeka Niger istnieje od bardzo dawna. Tak duża rzeka ma tysiące lat, jeśli nie miliony, a zatem poprzedza istnienie współczesnego państwa nigeryjskiego. Mogę sobie wyobrazić Państwa zdziwienie, że dopiero niedawno się o tym dowiedziałem.

Jako dziecko dorastające tak blisko rzeki Niger, całe moje życie zostało zbudowane wokół tej rzeki i miało na nią wpływ. Jest ona źródłem pożywienia dla regionu, ale także zapewnia środki do życia. Wiele osób, które znałem, było zatrudnionych w przemyśle naftowym, który istnieje dzięki rzece Niger i Oceanowi Atlantyckiemu, do którego wpada. Rzeka ta miała również ogromny wpływ na sytuację bezpieczeństwa w regionie delty Nigru. Grupy bojowników, które chciały uzyskać większy udział w zasobach rzeki Niger, stworzyły niestabilność poprzez grożąc społecznościom, wysadzanie rurociągóworaz zabijanie ludziw celu przedstawienia swoich racji rządowi federalnemu.

Pomimo stopnia, w jakim rzeka Niger odegrała rolę w moim życiu, w Nigerii i większym regionie Afryki Zachodniej, nie wiedziałem, że rzeka Niger powstała dawno temu i istnieje od milionów lat. Ale nie tylko ja tego nie wiedziałem; żadne z dzieci w moim wieku też tego nie wiedziało. Nie wiedzieliśmy tego, ponieważ nie tego uczono nas w szkole podstawowej. Oficjalna wersja historii Nigru, wersja zapisana w książkach historycznych, jest zupełnie inna. Oficjalną wersję historii tej rzeki można streścić w dwóch zdaniach: w 1795 roku Mungo Park, szkocki odkrywca, odkrył rzekę Niger. W 1795 roku…

Related Post