Match Factory Blog Uncategorized Jako amerykańscy obserwatorzy, jesteśmy zaangażowani i mamy powołanie

Jako amerykańscy obserwatorzy, jesteśmy zaangażowani i mamy powołanie

Jako amerykańscy obserwatorzy, jesteśmy zaangażowani i mamy powołanie post thumbnail image

Proszę przez chwilę zastanowić się nad sytuacją w Strefie Gazy, która doprowadziła do przerażającego ataku Hamasu z 7 października. Nie jest to sytuacja, na którą wielu z nas chce patrzeć, ale jeśli chcemy uniknąć żądzy krwi lub apatii jako naród, to nie mamy innego wyjścia:

Między styczniem 2008 r. a sierpniem 2023 r. ONZ. udokumentowane W wyniku konfliktu zginęło 6 407 Palestyńczyków i 308 Izraelczyków. Kontrast między obrażeniami odniesionymi w wyniku konfliktu jest jeszcze bardziej oszałamiający: 152 560 w Palestynie i 6 307 w Izraelu. 44% Palestyńczyków to dzieci. Większość z nich nie ma wystarczającej ilości jedzenia i wody, a żadne z nich nie ma prawa głosu w rządach Hamasu. Mimo to dzieci stanowią znacznie większy odsetek ofiar śmiertelnych i rannych w Palestynie niż w Izraelu i wielu innych miejscach konfliktu na całym świecie.

Nieczęsto widzimy powyższe liczby w nagłówkach gazet, ale bezpodstawne twierdzenia o ścinaniu głów niemowlętom przez Hamas krążyły w zeszłym tygodniu, zanim zostały wycofane przez dziennikarzy, Izraelscy urzędnicy oraz Urzędnicy amerykańscy.

Wskazywanie na tę rozbieżność może wydawać się okrutne. Może się wydawać, że psuje lub odwraca uwagę od tego, co powinno być czasem człowieczeństwa i modlitwy. To jest czas modlitwy. Módlmy się, śpiewajmy i krzyczmy o pokój, pielęgnujmy go, gdziekolwiek go znajdziemy, prawdziwy i trwały pokój, który oznacza sprawiedliwość, a nie taki, który oznacza powrót do tego, co było, zanim ten kryzys ponownie pojawił się w obiegu wiadomości.

Nie udaję, że jestem dobrze zorientowany w historycznym kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ale wiem, że międzynarodowy status quo prowadzący do ataku Hamasu był niesprawiedliwy. Nie udaję, że mam dobry pomysł na rozwiązanie tego konfliktu, ale wiem, że w sprawiedliwym świecie przemoc Hamasu musi się skończyć i Apartheid finansowany przez USA.

Nasz rząd wydaje 3,8 mld dol. rocznie na pomoc wojskową dla Izraela, a kolejne 2 miliardy dolarów prawdopodobnie w drodze. Jeśli oglądają Państwo wiadomości wystarczająco długo, aby zobaczyć, że po obu stronach dochodzi do okrucieństw wobec ludności cywilnej, to absolutne poparcie jednej strony jest zadziwiające. Przywódcy, wiadomości i codzienne rozmowy w naszym kraju często uznają, że Hamas stanowi poważne zagrożenie dla życia ludności cywilnej. Ale tak samo jest z rządem Izraela. Oprócz używania wojny chemicznej przeciwko cywilom i zabijając ponad 2,300 ludzi od 7 października, Izrael odciął elektryczność i dostawy dla mieszkańców Gazy, których Minister Obrony nazwał “ludzkimi zwierzętami” w swoim oświadczeniu.

Podczas gdy obie strony dopuszczają się okrucieństw, tylko jedna strona ma niezachwiane wsparcie najpotężniejszej armii świata i tylko jedna strona nadal znosi 16-letnią blokadę powietrzną, lądową i morską. Miliardy w broni nie są drogą do sprawiedliwości w Gazie, gdzie ludzie nie mogą wyjeżdżać, handlować, protestować, komunikować się ze społecznością międzynarodową ani dożyć dorosłości. Nie jest to również droga do sprawiedliwości w Izraelu, gdzie tysiące Żydów żyje na pierwszej linii frontu wojny, której nie wybrali.

Mieszkańcy Palestyny i społeczność żydowska na całym świecie nie mogą być karani za wybory ekstremistycznych przywódców politycznych. My, jako obywatele Stanów Zjednoczonych, również nie możemy. Nie oznacza to, że nie mamy wyboru. Ponieważ nasz rząd dąży do eskalacji przemocy, nasze wybory coś znaczą.

Żądza krwi jest wyborem. Apatia jest wyborem.

Istnieją trudniejsze, bardziej ludzkie wybory. Żal. Wściekłość.

Za każdym razem, gdy pańskie ciało przechodzi trzewną reakcję na wiadomości, za każdym razem, gdy mówi pan o tym, co się dzieje lub robi coś, by odwrócić swoją uwagę, jest pan wzywany do otwarcia się na żal i gniew. Są to najpotężniejsze i najbardziej ludzkie rzeczy na naszej planecie i przerażają nas, ponieważ nasza kultura nie mówi nam, co z nimi zrobić. Tak więc nasz żal może stać się zimny. Drżąc i drętwiejąc, możemy przekonać samych siebie, że nas to nie obchodzi, a nawet gdyby tak było, to i tak nie miałoby to znaczenia. Nasza wściekłość na niesprawiedliwość może zgnić. Może przerodzić się w uprzedzenia lub żądzę krwi, w zbiorowo usankcjonowane ludobójstwo.

Zdarzało się to już wcześniej i nie pozwolimy na to ponownie.

“Nasz smutek jest mapą drogową. Nasz ból w obliczu cierpienia jest planem sprawiedliwości”. pisze Chiara Francesca.

Jesteśmy wezwani do czegoś więcej niż potępiania Hamasu w pracy lub na Instagramie i modlenia się o pokój w ciszy nocy. Nasze powołanie jest krytyczne i święte: znaleźć ludzi i miejsca, w których możemy bezpiecznie dzielić się naszym smutkiem i wściekłością; znaleźć rytuały, które pomogą nam wyrazić i uwolnić te potężne rzeczy; a co najważniejsze, stać bez wstydu z uciskanymi ludźmi na całym świecie – aby nie stracić z oczu żadnego z nas jako człowieka, zasługującego na bezpieczeństwo, świadomość, łagodność, jedzenie, wodę i swobodę poruszania się po prostu dlatego, że istniejemy. Ponieważ tu jesteśmy. Ponieważ nosi nas Ziemia.

Żydowski Głos dla Pokoju pisze:

Wzywamy wszystkich ludzi sumienia do powstrzymania zbliżającego się ludobójstwa Palestyńczyków. Żądamy, by nasz rząd dążył do deeskalacji, by natychmiast zaprzestał wysyłania broni izraelskiemu wojsku. Przyszłość pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich, oparta na sprawiedliwości, wolności i równości dla wszystkich, jest nadal jedyną opcją.

Zdjęcie i post autorstwa @jewishvoiceforpeace na Instagramie.

Related Post